Jesteś na: Strona główna / Nasze przedszkole / Dla Rodziców / Publikacje, porady

Szanowni Państwo!

Chcielibyśmy poinformować o kolejnym projekcie realizowanym przez nasze Stowarzyszenie MOC WSPARCIA

Tym razem jest to kampania społeczna połączona z projektem dla młodych rodziców pod hasłem "WIELKA MOC"

Serdecznie zapraszamy do oglądania i dzielenia się refleksjami!

„Wielka Moc” to pierwsza w Polsce animowana produkcja skierowana do rodziców małych dzieci. W trakcie kilkuminutowej animacji poznajemy małego Roberta, jego rodziców oraz drzewo skrywające pewną tajemnicę... O tym, co z tego wyniknie i jak wpłynie na dalsze losy rodziny, dowiemy się podczas premiery. Konstrukcja filmu, spokojna narracja i wysoka jakość animacji zachęcają do autorefleksji i niejako między wierszami dostarczają wiedzy, która może być pomocna obecnym i przyszłym rodzicom w pogłębianiu bliskości z dzieckiem i odnalezieniu własnej rodzicielskiej „wielkiej mocy”.

Kampania i projekt dla rodziców

Animacja „Wielka Moc” to część kampanii społeczno-edukacyjnej o ogólnopolskim zasięgu, której celem jest zwrócenie uwagi na rolę budowania bezpiecznych więzi z naszymi dziećmi. Oprócz filmu i elementów promocyjnych, tworzona jest baza wiedzy skierowana dla rodziców oraz szeroka oferta spotkań edukacyjnych i warsztatowych. Rodzice mogą uczestniczyć w treningach wzmacniających więzi z dzieckiem, analizach relacji rodzica i dziecka w oparciu o materiał audiowizualny, indywidualnych i rodzinnych spotkaniach konsultacyjnych oraz psychoterapeutycznych ze specjalistami Stowarzyszenia. Inicjatywa realizowana jest m.in. w ramach „Czeladzkiej Akademii Rodzica”.

Rekrutacja na poszczególne formy pracy poprzez formularz na naszej stronie:

www.moc-wsparcia.pl

www.wielkamoc.eu

Zapraszamy do zapoznania się z animacją i z ofertą warsztatową.

PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU:

1. Dla maluchów pierwsze dni w przedszkolu są wielkim stresem. Równie ciężko przeżywają je rodzice. Jak przetrwać ten trudny czas jak pomóc dziecku w przystosowaniu się do nowego środowiska.
2.Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę. Da mu ona większe poczucie bezpieczeństwa.
3. Zadbaj by poranne pożegnanie odbywało się bez pośpiechu. Ale też nie przedłużaj go w nieskończoność. Jeśli maluch łatwiej rozstaje się z ojcem niech on odprowadza go do przedszkola.
4. Jeśli możesz, w ciągu pierwszego miesiąca odbieraj malucha przed leżakowaniem. Małemu dziecku sen kojarzy się z nocą i może mieć poczucie, że mama zapomniała go odebrać.
5. Bądź punktualna. Staraj się zawsze przychodzić po dziecko o tej porze, o której mu obiecałaś.
6. W sprawach jedzenia nie decyduj za dziecko. Ustal z wychowawczynią, że dziecko nie musi jeść tegon, czego nie lubi, ale też z góry nie zastrzegaj: "Proszę mu nie dawać marchewki, bo jej nie znosi. Dzieci w towarzystwie rówieśników często zjadają wszystko.
7. Nawet, gdy masz wolny dzień nie zostawiaj dziecka w domu. Będzie później na nowo przeżywać przedszkolny stres.
8. Rozmawiaj o dziecku z wychowawczynią. Pytaj jak radzi sobie z poleceniami, jaki ma kontakt z rówieśnikami itp.
9. Traktuj pobyt w przedszkolu, jako rzecz naturalną i oczywistą. Wytłumacz dziecku, że każdy ma jakieś obowiązki, "mama i tata chodzą do pracy, siostra do szkoły, a ty do przedszkola". Jeśli przedszkole jest koniecznością, nie obiecuj dziecku, że chodzi tylko na próbę.

Mama i Tato mój pobyt w przedszkolu jest bardzo ważny i dlatego proszę was:

1. Przyprowadzajcie mnie do przedszkola.
2. Odbierajcie mnie też punktualnie, bo inaczej pomyślę, że o mnie zapomnieliście
3. Przychodźcie na zebrania rodziców. To jest bardzo ważne dla nauczycielki i dla mnie.
4. Nie zapomnijcie, że w moim przedszkolu obowiązują pewne normy i zasady, których należy przestrzegać.
5. Jeśli wy będziecie się do tego stosować to i ja nauczę się tak postępować

Dziękuję Mamo i Tato za to, że mi pomagacie swobodnie rozwijać się !

Już chodzę do przedszkola - powinienem / powinnam znać:

1. Swoje imię i nazwisko
2. Swój wiek
3. Swój adres

I. Co więcej, muszę się nauczyć:
1. Mówić dzień dobry i do widzenia
2. Dbać o moje rzeczy i odkładać je na swoje miejsce
3. Dostosować się do harmonogramu zajęć w przedszkolu
4. Dzielić się z innymi i nie dyskryminować nikogo
5. Być koleżeński
6. Przy stole zachowywać się kulturalnie
7. Dbać o siebie i innych
8. Cieszyć się rzeczami, które lubię
9. Być dobrym człowiekiem

Wy dorośli mi w tym pomożecie !

Ulotka dla Rodzica

Szanowni Rodzice!

Jeżeli wymowa Waszego dziecka budzi wątpliwości, nie bagatelizujcie tego problemu. Udajcie się niezwłocznie do logopedy, gdy:

o Dziecko podczas mówienia wysuwa język między zębami
o Mowa jest świszcząca, nieprzyjemna dla ucha
o W czasie mówienia wykrzywia wargi
o Wymawia głoski ustne przez nos lub ma trudności a wypowiadaniem głosek nosowych
o Głoski dźwięczne(w, z, d, b, ż, dż) zastępuje ich bezdźwięcznymi odpowiednikami
o Nieprawidłowo realizuje głoskę r lub zastępuje ją głoską j, l w szóstym roku życia
o Zamiast głosek k, g mówi t, d, albo l, j
o Pięciolatek głoski sz, cz, ż, dż zastępuje głoskami s, c, z, dz, ś, ź, ć, dź
o Opuszcza głoski, części wyrazów lub mówi niezrozumiale i niewyraźnie

Po badaniu logopeda może ocenić stan rozwoju mowy dziecka i ewentualnie skierować go do specjalistów: ortodonty, stomatologa, laryngologa. W przypadku stwierdzenia zaburzenia mowy, po uzyskaniu zgody rodziców, logopeda podejmuje terapię.
Wczesne zdiagnozowanie i podjęcie terapii logopedycznej jest warunkiem osiągnięcia sukcesów w szkole, w szczególności w nauce pisania i czytania. Pozwala uniknąć zaburzeń zachowania i przeciwdziałania pogłębianiu się wad wymowy.

Redakcja strony: Publikacje, porady Rejestr zmian

• Podmiot udostępniający informację:PP11