Przedszkole Publiczne nr 11 im. Kolorów Tęczy
Data wytworzenia: | 2025-04-27 09:30:58 |
---|---|
Redaktor: | Kotuła Barbara |
Opis: | Dodanie strony |
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu
Obchody Dnia mają na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Wizja i inicjatywy Jej Wysokości pomogły w realizacji praw dzieci niepełnosprawnych i ich społeczności, zarówno w państwach arabskich, jak i na całym świecie.
Obchody Dnia są również okazją do globalnego politycznego zaangażowania i bardziej efektywnej współpracy międzynarodowej w tej dziedzinie. Podstawowe założenia obejmują zwiększenie potencjału zaspokajania szczególnych potrzeb osób z autyzmem, umożliwienie rozwijania indywidualnych talentów oraz poprawę dostępu do usług opiekuńczych i pomocowych dla społeczności osób z autyzmem.
W swoim przesłaniu z 2 kwietnia 2012 sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych podkreślił, że:
Coroczne obchody Światowego Dnia Wiedzy na temat Autyzmu mają zachęcić do podejmowania takich działań i zwrócić uwagę na niedopuszczalną dyskryminację, nadużycia i izolację, jakich doświadczają ludzie dotknięci autyzmem i ich najbliżsi. Jak podkreśla Konwencja Praw Osób Niepełnosprawnych, osoby z autyzmem są równe wobec prawa i przysługują im wszystkie prawa człowieka i podstawowe wolności.
Święta pokrewne
Od 2005 roku 18 czerwca obchodzony jest przez osoby w spektrum autyzmu Autystyczny Dzień Dumy (ang. Autistic Pride Day, APD). Osoby dorosłe chcą, by autyzm przestał być uważany za chorobę, a stał się akceptowaną odmiennością.
Od lat 90. XX wieku w pierwszym tygodniu grudnia, w którym przypada Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami, obchodzony jest Europejski Tydzień Autyzmu (ETA). Jest on okazją do nagłośnienia problemów osób w autyzmu. Obchody koordynuje Autism Europe, organizacja działająca pod patronatem Unii Europejskiej, współpracująca m.in. z WHO[. W Polsce działa Porozumienie Autyzm-Polska[ skupiające 45 organizacji z terenu całego kraju działających na rzecz dzieci i osób dorosłych z autyzmem.
Autism Europe organizuje również w ciągu roku konferencje i spotkania w krajach Unii Europejskiej zwane Europejskimi Dniami Autyzmu, (ang.) European Days of Autism, w celu omówienia konkretnych zagadnień związanych z autyzmem i wymiany wiedzy oraz doświadczenia na poziomie UE.
NIEBIESKI KOLOR JEST KOLOREM AUTYZMU!!!
Uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw. Kolor niebieski - uspokaja, zwiększa poczucie bezpieczeństwa i wzbudza zaufanie, bywa symbolem wiedzy. Kolor niebieski - nazwę zawdzięcza niebu.
Psychologia koloru niebieskiego
Kolor niebieski bywa nazywany kolorem bezpiecznym i z tego powodu znajduje się na znakach informacyjnych. Wzbudza w ludziach spokój i poczucie bezpieczeństwa. W sposób oczywisty kojarzy się z niebem, które przywodzi na myśl pozytywne uczucia i to niezależnie od uwarunkowań kulturowych. Może być symbolem wzniosłości i siły. Niebieski utożsamiany jest również z wiedzą. Daje poczucie jedności. Wzbudza duże zaufanie i kojarzy się z odpowiedzialnością. Młodsi odbiorcy łączą kolor niebieski z dojrzałością. Co ciekawe, kolor niebieski obniża apetyt. Eksperci są zdania, że mogą za to odpowiadać dwa zjawiska. Pierwsze: żywność nie ma niebieskiego koloru w naturze. Drugie: niebieskawy kolor może mieć jedzenie, które jest już zepsute. Barwa niebieska to też barwa wody, więc przywodzi na myśl świeżość i czystość.
Znaczenie niebieskiego ze względu na płeć i wiek
To, że niebieski jest kolorem bezpiecznym, potwierdzają też badania przeprowadzone przez Joego Hallocka. Wynika z nich, że niebieski jest ulubionym kolorem 42% osób. To najwyższy wynik w zestawieniu, a na kolejnym miejscu są dopiero fiolet i zieleń z wynikiem 14%. Warto też dodać, że niebieski króluje zwłaszcza wśród mężczyzn. Za ulubiony kolor uznało go 57% badanych. W przypadku kobiet było to “tylko” 35%. Najwięcej osób lubi niebieski powyżej 70 roku życia, ale w pozostałych grupach wiekowych wynik nie jest wiele niższy. Zawsze kolor ten jest ulubionym dla ok. 30% osób. Nie ma wielu osób, które wskazały niebieski jako najmniej lubiany kolor. Jest to zaledwie 1% i to tylko wśród mężczyzn. Autor badania wskazuje też na to, że dane mogą być nieadekwatne, bo ten 1% znajduje się jedynie w przedziale wiekowym 70+, a przedział ten był najmniej liczną grupą. Można więc śmiało przyznać, że bardziej lubianego (neutralnego?) koloru niż niebieski po prostu nie ma.
Zachęcamy Rodziców do obejrzenia serialu "Matki pingwinów" - serialowe dzieci są w klasie o nazwie "Pingwiny". Jest tu tez anologia do przyrody, do ingwinów, które żyją w surowym środowisku, są małe i bezbronne, czycha na nie mnóstwo zagrożeń, ale one same mnóstwo zaskakujących umiejętności.
Drodzy Rodzice! Zachęcam także do przeczytania przedszkolakom bajki Joanny M. Chmielewskiej pt. Czarodziejka „Bajki bez barier” cz. II AUTYZM oraz do krótkiej refleksji na temat jej treści.
https://www.kta.szczecin.pl/ciekawe-linki-i-materialy/