Strona główna/Aktualności/ Ogród przyjazny ptakom - rabata dla ptaków

Ogród przyjazny ptakom - rabata dla ptaków

10 Października 2021

Hortiterapia (łac. hortus - ogród) polega na wykorzystaniu ogrodu i roślin do terapii. Można ją podzielić na bierną (tj. spacerowanie po ogrodzie, aktywność fizyczna, doznania zmysłowe i estetyczne) oraz czynną (np. praca przy uprawie i pielęgnacji roślin - sianie, sadzenie, zbieranie owoców). Celem terapii jest ograniczenie stresu poprzez przebywanie wśród zieleni oraz zadowolenie dzieci z oglądania i pielęgnowania roślin. Obcowanie z przyrodą pozytywnie wpływa na zachowanie i rozwój dzieci; wspomaga rozwijanie i kształtowanie cech takich jak opiekuńczość, obowiązkowość, kształtuje postawy prospołeczne i proekologiczne, dostarcza pozytywnych wrażeń i kształtuje poczucie estetyki, buduje poczucie własnej wartości i bezpieczeństwa. Ogrodoterapia wpływa pozytywnie nie tylko na dzieci, ale również na rodziców i opiekunów. Kontakt z naturą uspokaja i wycisza - daje nowe pokłady energii. Dzięki spędzaniu czasu w ogrodzie rodzi się też pewna więź między dziećmi i nauczycielami , która pomaga budować wzajemne zaufanie, co z kolei wspomaga proces edukacji i wychowania.

W naszym przedszkolu powstaje  ,, Ogród przyjazny ptakom - rabata dla ptaków. Mini ogródek o wymiarach 570 cm X 850 cm zlokalizowany będzie od strony zachodniej budynku przedszkola, usytuowany w pobliżu pieszego ciągu komunikacyjnego na terenie placu przedszkolnego i osłonięty wzdłuż tylnej ściany (dłuższy bok) formowanym żywopłotem z ligustra. Taki ogród zachwyci ptasim śpiewem o poranku i zachodzie słońca. Pozwoli też dzieciom na obserwacje różnorodności flory, fauny i zachowań ptaków. Do gatunków występujących najczęściej w otoczeniu ogrodów przez cały rok zaliczyć należy: ptaki z rodziny wróblowatych( wróble, mazurki, mysikróliki, sikory) a także dzięcioły, sroki i sierpówki). Do ptaków odwiedzających nasze ogrody zimą zaliczamy: zięby, gile lub jemiołuszki. Ogrody są dla ptaków odzwierciedleniem naturalnego środowiska dlatego też spotkać w nich można rudzika, sójkę czy strzyżyka. Projektując rabatę dla ptaków uwzględniono rośliny stanowiące źródło pożywienia dla ptaków zarówno w lecie jak i zimie oraz wpływ na estetykę otoczenia przedszkola. Ptaki wabi także obecność owadów żerujących na roślinach postrzeganych przez człowieka jako szkodniki, obecność ptaków jest więc zjawiskiem pożytecznym  dla roślin i dla ludzi.

Do obsadzenia rabaty zastosowane będą następujące rośliny : funkia ogrodowa, hortensja ogrodowa, borówka amerykańska, aronia , kiwi, świdośliwa, jabłoń ozdobna, morwa jadalna, wierzba japońska, żurawka, ognik, laurowiśnia, porzeczka czerwona pienna , krokusy, tulipany, narcyzy.

W miniony piątek zostały posadzone pierwsze rośliny, a już niebawem pojawią się karmniki dla ptaków. Każda grupa będzie miała swój karmnik do którego będą trafiały przysmaki dla ptaków.

Dzieci będą systematycznie uzupełniać zapasy w karmniku. Dokarmiając ptaki dzieci uświadamiają sobie, że bez ich pomocy wiele ptaków mogłoby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. Jest to również doskonała okazja do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na losy zwierząt.

 

projekt

projekt ogrodu

.

do góry