Bajki Pomagajki

27 Czerwca 2024

W roku szkolnym 2023/2024 dzieci z grupy Motylki brały udział w OGÓLNOPOLSKIM PROJEKCIE  EDUKACYJNYM BAJKI - POMAGAJKI - czyli o magicznej mocy bajkoterapii.

Czy słyszeliście od dziecka, że boi się dentysty? A może zauważyliście, że jest nieśmiałe, nie potrafi przegrywać lub jest niechętne do jedzenia. Czasem prosty komunikat, namowy, zapewnianie, że wszystko będzie dobrze po prostu nie wystarczą. I wtedy z pomocą mogą przyjść bajki - pomagajki, czyli wszystkim dobrze znane bajki terapeutyczne. Są to niezwykłe historie dotyczące konkretnych problemów, emocji z którymi dzieci niejednokrotnie się borykają. Nie są zakończone morałem, ale młodzi słuchacze takich bajek mogą utożsamić się z bohaterem i przeżyć z nim daną sytuację, pozostając w bezpiecznym miejscu blisko nauczyciela, opiekuna czy rodzica. Bajka - pomagajka oswaja z emocjami i problemami bohaterów, a co ważniejsze zawiera wiele wskazówek, co można zrobić, by poradzić sobie w danej sytuacji. Oczywiście nie każda bajka terapeutyczna pomoże zawsze i każdemu dziecku. Do jednego trafi, a do drugiego nie. To naturalne. Jednak, jeśli tak się stanie, działanie takiej bajki może być naprawdę znaczące i - co chyba najważniejsze - efektywne. Dlatego warto je czytać mimo wszystko.

Projekt „Bajki - pomagajki” jest zgodny z aktualnym kierunkiem polityki oświatowej: ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży. Głównym założeniem projektu jest czytanie bajek, bądź słuchanie audiobooków w czasie, kiedy nauczyciel uzna to za stosowne. Projekt jednak skupia się na konkretnych problemach dziecka: rozwijanie wiary we własne siły, poczucie bezpieczeństwa w domu i poza nim, umiejętność współpracy, samodzielność, lęk przed czymś nowym, przed dentystą, niechęć do jedzenia, odmienność, „sztuka” przegrywania, kłótnia rodziców, rozwód, strata bliskiej osoby. Czytanie bajek terapeutycznych to jedyne, najważniejsze zadanie tego projektu.

Głównym celem bajkoterapii jest ochrona i wzmacnianie rozwoju psychicznego dziecka.

 

 

do góry