Historia

Przedszkole Publiczne nr 11 w Czeladzi przy ul Kombatantów 2 (dawniej przy ul. Ogrodowej) istnieje od 1986 roku. Pierwszych przedszkolaków przyjęło 1 września 1986 roku. Obecnie w przedszkolu funkcjonuje 5 grup wiekowych dzieci w wieku od 2,5 roku do 6 lat.

Od 01 września 2012 roku funkcję dyrektora pełni mgr inż. Agata Nowakowska- Michałek.

W placówce znajduje się 5 dużych, jasnych sal dydaktycznych dostosowanych do potrzeb dzieci. W ciągu kilku ostatnich lat nastąpiła poprawa funkcjonalności i estetyki przedszkola. W odnowionych i wyposażonych w ciekawe pomoce naukowe, zabawki oraz sprzęt do zajęć ruchowych salach dydaktycznych, dzieci z entuzjazmem zdobywają nową wiedzę i umiejętności. Wszystkie pomieszczenia przedszkola zostały tak urządzone, aby wprowadzać nastrój spokoju i radości, by dzieci czuły się pewnie i bezpiecznie podczas pobytu w przedszkolu

Nasze atuty to:

• Wysoko wykwalifikowana kadra pedagogiczna
  • Dbałość o wszechstronny rozwój dzieci
  • Wysoki poziom przygotowania dzieci do podjęcia edukacji wczesnoszkolnej
  • Przyjazna, rodzinna i bezpieczna atmosfera
  • Domowe posiłki
  • Przyjazne dzieciom położenie przedszkola (duży, zadbany ogród)
  • Atrakcyjna oferta dodatkowych zajęć edukacyjnych (język angielski, logorytmika, gimnastyka korekcyjna, zajęcia taneczne, kółko informatyczne, zbiórki zuchowe)

Nasi przyjaciele to:

• Cukiernia „Maciuś”
  • Julia Dziurska – Dyrektor CKZ i U woj. Śląskiego
  • Jerzy Kubat, Tomasz Dziura – Piekarnia „Nasza”
  • Monika Jęcek – Forma FHU „Mawi”
  • Jerzy Łakomik – Vis Witalis
  • Małgorzata i Damian Wysoccy - CS i R „AGATSU”
  • phm Jerzy Krzemień – Harcerski Krąg Seniorów
  • Zygmunt Kopczyński – CSM Czeladź
  • Ewa i Jerzy Wielgus – Ośrodek Kursów Językowych
  • Michał Ogłódek – „Speed” Autoszkoła
  • Maciej Kot – ART. DESIGNER
  • Magdalena Niedbała - Hufiec Ziemi Będzińskiej

Ciepła, przyjazna dzieciom i ich rodzicom atmosfera panująca w placówce sprzyja rozwojowi i dobremu samopoczuciu dzieci.
Tę domową atmosferę tworzą wszyscy pracownicy przedszkola, którzy z ogromnym oddaniem wywiązują się ze swoich obowiązków, aby zapewnić dzieciom najlepsze warunki wychowania, opieki i rozwoju w czasie spędzanym w przedszkolu.

W ciągu trzydziestu lat działalności, przedszkole rozbrzmiewało śmiechem tysięcy dzieci. Wśród absolwentów naszego przedszkola są przedstawiciele różnych zawodów między innymi: artyści, dziennikarze, prawnicy, nauczyciele, sportowcy czy lekarze. Wśród obecnych przedszkolaków są dzieci naszych pierwszych wychowanków. Dorośli z sentymentem wracają do chwil spędzonych w przedszkolu, bo uświadamiają sobie, że ,,wszystkiego, co naprawdę powinienem wiedzieć, nauczyłem się w przedszkolu – o tym jak żyć, co robić, jak postępować, patrzeć i odczuwać, myśleć, marzyć …. „ Robert Fulghum

W latach 1986-2012 dyrektorem placówki była Pani Anna Gołąb. W początkowym okresie funkcjonowania do przedszkola przyjętych było 160 dzieci, a przedszkole pracowało w systemie dwuzmianowym.
26.05.2012 r. odbyła się w przedszkolu uroczystość nadania imienia „Kolorów Tęczy”. Motyw tęczy w nazwie przedszkola wiąże się z pozytywnym i optymistycznym nastrojem kojarzącym się z tym zjawiskiem atmosferycznym. Barwy tęczy są jak kolorowy i radosny świat dziecka.
Przedszkole usytuowane jest w centrum wieloblokowego osiedla „Ogrodowa” z dala od ruchliwych tras i miejskiego zgiełku. Budynek otoczony jest dużym, pełnym zieleni placem zabaw.

"Pokażmy dzieciom kolory tęczy, a sięgną gwiazd"

Data 26.05.2012 r. wpisała się na stałe w historię naszego przedszkola, gdyż tego dnia odbyła się w naszej placówce szczególna uroczystość… Przedszkolu Publicznemu nr 11 nadano imię „Kolorów Tęczy”. O wyborze imienia zadecydowali przede wszystkim nasi wychowankowie, ale również rodzice i personel przedszkola, w zorganizowanym specjalnie na tę okazję plebiscycie. Po wielu przemyśleniach i analizie propozycji zwyciężyły „Kolory Tęczy ". Motyw tęczy w nazwie przedszkola wiąże się z pozytywnym i optymistycznym nastrojem kojarzącym się z tym zjawiskiem atmosferycznym. Barwy tęczy są jak kolorowy i radosny świat dziecka.
Pragniemy, aby nasza tęcza była bramą do kolorowej, szczęśliwej, radosnej i fascynującej rzeczywistości.

Dążymy do tego, aby podejmowane przez nas działania były tak wielobarwne jak zjawisko tęczy. Każdy z kolorów tęczy to siedem znaków szczególnych naszego przedszkola:

• kolor czerwony - najcieplejszy, to wychowanie
  • kolor pomarańczowy - sukces każdego dziecka
  • kolor żółty - coraz wyższy poziom umiejętności
  • kolor zielony - działania proekologiczne
  • kolor niebieski - to promowanie zdrowego trybu życia
  • kolor granatowy - wykwalifikowany personel
  • kolor fioletowy - otwarci na współpracę rodzice

Decyzją Rady Miejskiej w Czeladzi, w dniu 26.04.2012r., podjęto Uchwałę nr XXVI/417/2012 w sprawie nadania imienia Przedszkolu Publicznemu nr 11 w Czeladzi , która została poprzedzona uchwałą Rady Pedagogicznej oraz Rady Rodziców. Zgodnie z uchwałą Rady Miejskiej nazwa naszego przedszkola brzmi: Przedszkole Publiczne nr 11 im. „Kolorów Tęczy” w Czeladzi.