Strona główna/Aktualności/Narodowe Święto Niepodległości

Narodowe Święto Niepodległości

7 Listopada 2022

11 listopada - to ważne patriotyczne święto, które zawsze jest jednym z głównych punktów kalendarza pracy przedszkola .

Drogie dzieci, nauczyciele, rodzice, zaproszeni goście,

11 listopada obchodzimy uroczystości związane z 104 rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W 1918 roku Polska po 123 latach niewoli odzyskała Niepodległość. To efekt starań wielu orędowników wolności, wojowników, przywódców. Chociaż minął już cały wiek, zmienili się ludzie, otoczenie, realia w których żyjemy (prawne, ekonomiczne, czy wreszcie gospodarcze) to nadal niezmienne jest człowiecze dążenie do wolności.

W przedszkolu kładziemy nacisk na propagowanie uniwersalnych wartości takich jak szacunek do drugiego człowieka, dobro, prawda, piękno, tolerancja, kształtujemy u dzieci poczucie przynależności do środowiska lokalnego, głębokiej więzi z Ojczyzną , uczymy szacunku do symboli narodowych . Wolność to także wartość uniwersalna ważna tak samo dla każdego człowieka, bez względu na narodowość.

Wśród wartości ważnych dla wszystkich jest również słowo demokracja. To trudne słowo Demokracja to zaangażowanie, bycie aktywnym obywatelem, uczniem, pracownikiem.

Demokracja to relacja, to wspólnota ludzi mających wspólne cele, wspólne wartości. Dzięki temu możemy się nawzajem wspierać, uczyć od siebie i rozwijać.

Dzięki takim uroczystościom łatwiej zrozumieć dzieciom wkład narodu polskiego w budowanie kultury Europy i świata.

Nie zapominajmy o wolności! Józef Stanisław Tischner mówił : Strasznie trudno będzie Panu Bogu zbawić człowieka, który nie jest wolny i nie jest rozumny. Ten człowiek wciąż jeszcze nie jest sobą. 

 

 

 

niepodległość

do góry