Pierwszy dzień w przedszkolu

1. Dla maluchów pierwsze dni w przedszkolu są wielkim stresem. Równie ciężko przeżywają je rodzice. Jak przetrwać ten trudny czas jak pomóc dziecku w przystosowaniu się do nowego środowiska.
  2. Pozwól dziecku zabrać do przedszkola ulubioną zabawkę. Da mu ona większe poczucie bezpieczeństwa.
  3. Zadbaj by poranne pożegnanie odbywało się bez pośpiechu. Ale też nie przedłużaj go w nieskończoność. Jeśli maluch łatwiej rozstaje się z ojcem niech on odprowadza go do przedszkola.
  4. Jeśli możesz, w ciągu pierwszego miesiąca odbieraj malucha przed leżakowaniem. Małemu dziecku sen kojarzy się z nocą i może mieć poczucie, że mama zapomniała go odebrać.
  5. Bądź punktualna. Staraj się zawsze przychodzić po dziecko o tej porze, o której mu obiecałaś.
  6. W sprawach jedzenia nie decyduj za dziecko. Ustal z wychowawczynią, że dziecko nie musi jeść tegon, czego nie lubi, ale też z góry nie zastrzegaj: "Proszę mu nie dawać marchewki, bo jej nie znosi. Dzieci w towarzystwie rówieśników często zjadają wszystko.
  7. Nawet, gdy masz wolny dzień nie zostawiaj dziecka w domu. Będzie później na nowo przeżywać przedszkolny stres.
  8. Rozmawiaj o dziecku z wychowawczynią. Pytaj jak radzi sobie z poleceniami, jaki ma kontakt z rówieśnikami itp.
  9. Traktuj pobyt w przedszkolu, jako rzecz naturalną i oczywistą. Wytłumacz dziecku, że każdy ma jakieś obowiązki, "mama i tata chodzą do pracy, siostra do szkoły, a ty do przedszkola". Jeśli przedszkole jest koniecznością, nie obiecuj dziecku, że chodzi tylko na próbę.

Mama i Tato mój pobyt w przedszkolu jest bardzo ważny i dlatego proszę was:

1. Przyprowadzajcie mnie do przedszkola.
  2. Odbierajcie mnie też punktualnie, bo inaczej pomyślę, że o mnie zapomnieliście
  3. Przychodźcie na zebrania rodziców. To jest bardzo ważne dla nauczycielki i dla mnie.
  4. Nie zapomnijcie, że w moim przedszkolu obowiązują pewne normy i zasady, których należy przestrzegać.
  5. Jeśli wy będziecie się do tego stosować to i ja nauczę się tak postępować

Dziękuję Mamo i Tato za to, że mi pomagacie swobodnie rozwijać się!

Już chodzę do przedszkola - powinienem / powinnam znać:

1. Swoje imię i nazwisko
  2. Swój wiek
  3. Swój adres

Co więcej, muszę się nauczyć:

1. Mówić dzień dobry i do widzenia
  2. Dbać o moje rzeczy i odkładać je na swoje miejsce
  3. Dostosować się do harmonogramu zajęć w przedszkolu
  4. Dzielić się z innymi i nie dyskryminować nikogo
  5. Być koleżeński
  6. Przy stole zachowywać się kulturalnie
  7. Dbać o siebie i innych
  8. Cieszyć się rzeczami, które lubię
  9. Być dobrym człowiekiem

Wy dorośli mi w tym pomożecie!