Strona główna/Aktualności/Zadanie 1.3 W białej krainie- ostrożnie z cukrem i solą

Zadanie 1.3 W białej krainie- ostrożnie z cukrem i solą

21 Stycznia 2022

W ramach realizacji kolejnego zadania, dzieci z zespołu ,,Niestraszki'', udały się w podróż,, Zdrowolotem''do Białej krainy. Tam czekała na nich Cukrowa Wróżka, która zaproponowała dzieciom zagadki dotyczące soli i cukru a następnie zaprosiła dzieci do stołu aby zaprezentować im w jak wielu formach może występować cukier i sól. Następnie Cukrowa Wróżka, opowiedziała dzieciom o swojej krainie w której wszystko jest słodkie i słone. Niestety nie wszyscy są tu szczęśliwi. W związku z powyższym, Wróżka przeprowadziła burzę mózgów w celu poznania powodów dlaczego mieszkańcy krainy są nieszczęśliwi.  Dzieci jako przykłady najczęściej podawały skutki jakie mogą wystąpić w wyniku nadmiernego spożywania cukru i soli. Odpowiedzi jakie udzielały były następujące: cukrzyca, próchnica, choroby serca itp. Wszystkie propozycje były zapisywane na planszy. Następnie nauczyciel kontynuując temat zaprosił dzieci do obejrzenia prezentacji multimedialnej ,,Różne oblicza cukru'' i ,,Mniej soliproszę''. W kolejnej części zajęć, nauczyciel czytał etykiety opakowań żywności, szukając ukrytej w nich soli i cukru a następnie dzieci dokonały segregacji opakowań na produkty z nadmiarem  soli i cukru oraz z ich małą zawartością. Kolejnym punktem tych zajęć, było uzupełnienie wcześniej przygotowanego przez nauczyciela drzewka decyzyjnego. Praca dotyczyła podejmowania decyzji o rezygnacji z produktów mających dużą zawartość soli i cukru. Podsumowaniem zajęć było ustalenie hasła dnia. Wszystkie dzieci zostały podzielone na dwa zespoły. Pierwszy zespół miał za zadanie ułożenie puzzli z napisem : ,,Nie solimy, nie słodzimy, wybieramy witaminy!''. Z kolei drugi zespół miał za zadanie ułożyć wyniki działań matematycznych od najmniejszego do największego i otrzymanie w/w hasła. Na koniec zajęć, Cukrowa Wróżka pożegnała dzieci i wręczyła dzieciom karty pracy do wykonania w domu w celu narysowania szczęśliwego zakończenia historii o Białej Krainie. Cukrowa Wróżka podziękowała dzieciom za aktywny udział w zajęciach i pożegnała się z dziećmi, które   wróciły Zdrowolotem do sali przedszkolnej.